Економічна спроможність об’єднаних громад та фінансова децентралізація

Економічна спроможність об’єднаних громад та фінансова децентралізація

Напевно, найбільша увага дослідників децентралізації наразі прикута до тих ОТГ, в яких перші вибори відбулися в 2015-2016 роках, і з 1 січня 2017 року громади вже перейшли на прямі відносини з держбюджетом. Саме на їхній приклад орієнтуватимуться громади, які ще не ухвалили рішення про добровільне об’єднання, і саме їхніми «історіями успіху» хвалитиметься місцева влада.

Всього в Україні таких ОТГ налічується 366, з них 18 утворено в Полтавській області. «Полтавські громади» отримали досить високу оцінку від Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України – у відповідному рейтингу, складеному за підсумком 9 місяців 2017 року, одразу 11 ОТГ знаходяться в першій сотні, і лише одна – в другій половині рейтингу. Серед «перших здобутків» громад місцева влада називає капітальні ремонти доріг, освітніх та медичних закладів.

Загалом проведений аналіз свідчить про те, що найнижчі показники фінансової спроможності характерні для більшості невеликих за чисельністю населення громад. Виняток становлять окремі невеликі громади, на території яких розміщені бюджетоутворюючі підприємства та потужні підприємства реального сектору економіки.

Також варто відзначити, що три громади підпадають під реверсну дотацію (застосовується для «горизонтального вирівнювання» по відношенню до заможних громад з великою часткою власних податкових надходжень в дохідній частини бюджету) – це Шишацька, Глобинська та Білоцерківська ОТГ. Саме вони найбільше зацікавленні в тому, щоб залишити ставки реверсної дотації на рівні 50%, а не підіймати до 80%, що влада намагалася зробити в бюджеті-2018, і, ймовірно, намагатиметься і наступного року.

Цікавим показником є відсоток витрат на утримання апарату управління. В середньому по області цей показник складає 20,62% (від 13,9% - в Глобинській ОТГ до 37,9% - в Клепачівській ОТГ) – тобто в середньому по області більше п'ятої частини доходів витрачається на забезпечення управління громадою (для порівняння, в сусідніх Сумській області даний показник складає – 27,6%, а в Харківській області – 18,75%).

Однією з перших на Полтавщині утворювалась Шишацька ОТГ, яка багато в чому є зразковою (як у плані економічної спроможності, так і відкритості публічної інформації на сайті громади). Після переходу на прямі відносини з державним бюджетом у 2016 році власні доходи громади виросли в 3,5 разів, а з урахуванням субвенцій бюджет збільшився ще відчутніше. Однак, ймовірно, актуальніше порівняти зміни в структурі бюджету 2016 та 2017 років.

Загалом надходження до загального фонду Шишацької ОТГ за вказаний період збільшились на 2986,8 тис. грн., або на 24,03 % (з 12430,20 тис. грн. в 2016 до 15417,00 тис. грн. в 2017 році), проте до того як говорити про позитивні наслідки об’єднання даної громади, потрібно зрозуміти саме за рахунок чого відбулось це збільшення.

Власні надходження даної ОТГ за січень-жовтень 2016 та 2017 року збільшились на 3227,3 тис. грн., або на 37,23%, разом з тим, загальна сума трансфертів з державного та місцевих бюджетів в загальній сумі зменшилась на 6,39% (навіть незважаючи на те, що по «освітнім» та «медичним» субвенціям спостерігається невелике збільшення).

Якщо порівнювати співвідношення суми власних надходжень та трансфертів з бюджетів різних рівнів, то спостерігається позитивна динаміка, а саме: за січень-жовтень 2016 р. власні надходження складали 69,74% від загальної суми загального фонду, в той час як трансферти – відповідно 30,26%. За відповідний період 2017 року питома вага власних надходжень збільшилась на 7,42% і вже складає 77,16%, в той час як питома вага трансфертів зменшилась до 22,84%.

Дане збільшення можна пояснити розвиненою галуззю АПК в даному регіоні та великою кількістю сільськогосподарських підприємств, що діють на території вказаної ОТГ, як то СТОВ «Воскобійники», ПП «Агроекологія», ТОВ «Агроініціатива плюс» і найбільший - ТОВ «Астарта» (яка є вертикально інтегрованою аграрною компанією, що обробляє 250 тис. га землі в 8-ми областях України: до складу «Астарти» входять потужний завод по переробці сої та біоенергетичний комплекс з виробництва біогазу в м. Глобино, яке є центром першої за фінансовою потужністю ОТГ області).

Але, можливо, найважливіший та найкрасномовніший показник для самих мешканців Шишацької громади наступний: рівень середньої зарплати в ОТГ на 1,5 тисячі гривень перевищує середню зарплатню в області.

Що ж стосується Полтавської області в цілому, то порівнюючи дані звітів щодо виконання бюджетів області за 9 місяців 2017 року з аналогічним періодом 2015 та 2016 років, маємо наступні дані:

• за 9 місяців 2015 року бюджет склав 7,64 млрд. грн. (з урахуванням міжбюджетних трансфертів);
• за 9 місяців 2016 року бюджет склав 10,69 млрд. грн. (з урахуванням міжбюджетних трансфертів), що майже на 40% більше, ніж за аналогічний період 2015 року;
• за 9 місяців 2017 року бюджет склав 15,12 млрд. грн. (з урахуванням міжбюджетних трансфертів), що майже на 98% більше, ніж за аналогічний період 2015 року, та майже на 41% більше, ніж за аналогічний період 2016 року).

Використано матеріали Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».