ОБЕРЕЖНО! Грип птиці

ОБЕРЕЖНО!  Грип птиці

18 січня 2020 року на ПП «Хутір»  Немирівського району Вінницької області виявили захворювання птиці на грип. При проведенні заходів з недопущення розповсюдження пташиного грипу піддано умертвінню 108688 голів птиці, в тому числі в ПП «Хутір» - 108144гол., в ТОВ «Немирів-Поділля» - 544гол.

Грип птиці ( класична чума  птахів) - гостре висококонтагіозне  вірусне захворювання сільськогосподарської, синантропної та дикої птиці, що характеризується пригніченням, септицемією, ураженням респіраторних органів, шлунково – кишкового тракту та значною загибеллю птиці.

У 2005 році високопатогенний пташиний грип із Центральної Азії стрімко поширився по основних міграційних шляхах диких птахів Останнім часом епізоотична ситуація щодо захворювання  суттєво погіршилась.

Мігруючі водоплавні птахи - частіше дикі качки - є природним резервуаром вірусу пташиного грипу. Але вони найменш сприйнятливі до інфекції. А ось домашні птахи, включаючи курей, гусей та індиків, дуже сприйнятливі до її збудника, тому епізоотії смертельного грипу швидко поширюються серед них. Хворіють також цесарки, перепели, фазани, горобці, лебеді, страуси, чайки.  Вірус пташиного грипу, як правило, не вражає інші види тварин, окрім птахів і свиней.

Основним шляхом передачі збудника є повітряно-крапельний. У період гострого перебігу хвороби у птахів – несучок інфекція може передаватись  трансоваріально. Хворі, а також перехворілі птахи виділяють вірус з витіканнями з носової і ротової порожнини, фекаліями, а також при кашлі та чханні.

Зараження відбувається через  підстилку, гнізда, вигули, при контакті з контамінованими предметами догляду, трупи, тушки забитих хворих птахів, яйця, відходи при забою птиці, фекалії, пір'я, пух. При вживанні м’яса птиці чи яєць, які пройшли термічну обробку, фактів захворювання не встановлено.

Віруси пташиного грипу не завжди заражають людей, але починаючи з 1997 року, було зареєстровано більше як 100 підтверджених випадків зараження людей вірусами пташиного грипу. У більшості випадків люди заражалися пташиним риппу внаслідок безпосередніх чи близьких контактів з інфікованими птахами (свійськими курями, качками й індиками) або з поверхнею чи виділеннями інфікованих птахів. Поширення вірусів пташиного грипу від однієї хворої людини до іншої буває дуже рідко; подальше поширення інфекції від хворого не спостерігається.

З метою недопущення виникнення грипу птиці власникам необхідно

• перевести всю птицю на закритий режим утримання;
  • не допускати контакту домашньої птиці з дикою та синантропною;
  • у процесі догляду необхідно використовувати змінний одяг та взуття;
  • проводити очищення приміщень, в яких утримується птиця та інвентарю з обов’язковою обробкою дезінфікуючими засобами.

Оржицьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області