Обережно! Стихійна торгівля!

Обережно! стихійна торгівля!

З настанням весняно – літнього періоду зростає кількість місць стихійної торгівлі продуктами харчування. Цьому сприяє не лише соціально-економічне становище в країні, а й те, що громадяни не замислюються над тим, в якій мірі можна нашкодити власному здоров'ю, якщо харчуватися зі стихійних ринків. Невідома якість цих продуктів, ким та в яких умовах вони виготовлені, де зберігались і як  транспортувалися. Не зважають покупці і на бруд, що летить на продукти з вулиці від машин та з під ніг перехожих. Не згадують вони про  повідомлення у засобах масової інформації про гострі кишкові отруєння серед тих осіб, які вживали продукти, придбані на стихійних ринках, вважаючи що з ними цього не трапиться. Громадяни не уявляють, який ризик тягне за собою здійснення покупок в несанкціонованих місцях торгівлі. Покупець, купуючи їжу на вулиці, бере відповідальність на себе та повинен усвідомлювати всі ризики для свого здоров'я.

Стихійна торгівля - це  торгівля фізичними особами без відповідних дозвільних документів про якість та безпеку реалізованих ними товарів  у невстановлених для торгівлі місцях з рук, з землі, без дозволу на розміщення обєкту торгівлі. Єдине законне місце для торгівлі харчовими продуктами, крім магазинів, -  це ринок. Саме там знаходиться державна лабораторія ветсанекспертизи, яка здійснює обовязковий державний ветеринарно – санітарний контроль за якістю та безпечністю продукції, що реалізується, і надає продавцю товару експертний висновок установленої форми про те, що даний продукт придатний до вживання.

Серед продуктів, які реалізуються з землі, найбільш небезпечними є молоко та молочні продукти. Вживання молочної продукції невідомого походження ( відсутні дані про стан здоров'я корови та результати лабораторних досліджень продуктів), придбаної у громадян, які не пройшли медогляд та не мають допуску до роботи з харчовими продуктами – прямий шлях до інфекційних  захворювань. Ні про яку користь від молока у цьому випадку вже не йдеться, лише про шкоду. Також не можна купувати молоко в пластикових пляшках, які є предметами одноразового використання і мають не завжди відоме походження (іноді пляшки збирають на сміттєзвалищах, не завжди ретельно миють).

Харчові продукти, які реалізуються на стихійних ринках, законодавчо визначені як завідомо небезпечні та непридатні до споживання людиною . Якщо людина отруїться такими продуктами харчування, вона не зможе довести цей факт, бо немає суб’єкта якому можна пред'явити звинувачення.  Стихійна торгівля є правопорушенням, за яке передбачена адміністративна відповідальність згідно зі статтею 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення(торгівля з рук у невстановлених місцях ). Відповідно до ст 225 КУПАП, право застосовувати заходи до порушників надано посадовим особам органів міністерства внутрішніх справ.

Відповідно до ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення, торгівля  з рук на вулицях, площах, у дворах, підїздах, скверах та в інших не встановлених місцях тягне за собою накладення штрафу від 1 до 7 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі.

Оржицьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області  НАГОЛОШУЄ, що придбані продукти харчування у невстановленому місці, у випадкової людини, в умовах, що не відповідають нормам його виготовлення та зберігання , у будь який  момент може обернутися великим лихом для покупця та його родини. Але нажаль, не завжди  громадяни розуміють згубність та небезпеку для здоров'я придбання харчових продуктів у таких місцях. Необхідно, щоб усі жителі налаштувались на боротьбу із стихійною торгівлею.

Оржицьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби

в Полтавській області.