ОФОРМЛЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН – ЗАПОРУКА ВПЕВНЕННОСТІ У ЗАВТРАШНЬОМУ ДНІ

ОФОРМЛЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН – ЗАПОРУКА ВПЕВНЕННОСТІ У ЗАВТРАШНЬОМУ ДНІ

Кожна людина має право на працю, яке гарантується Конституцією України.

Для найманого працівника працювати неофіційно, без оформлення належним чином своїх трудових відносин з роботодавцем, а свій заробіток отримувати «в конверті» – ризикована ситуація, адже в разі не оформлення відносин з наймачем він є незахищеним законом.

Працевлаштований працівник має право на усі гарантії, які передбачені Кодексом законів про працю України. Погоджуючись працювати неоформленими, працівники до кінця не усвідомлюють, що вони залишаються соціально незахищеними і втрачають право на соціальне страхування, оскільки з їхньої зарплати не сплачуються страхові внески. У випадку хвороби такі працівники не мають права на отримання допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Також слід зазначити, що неоформленим працівникам робота не зараховується в стаж для отримання пенсії, вони позбавляються права на пільгову пенсію, на щорічну оплачувану відпустку та додаткову відпустку для працівників зі шкідливими та небезпечними умовами праці.

Окрім цього, роботодавець може у будь-який момент безпідставно звільнити працівника або не розрахуватися з ним. Більше того, у випадку травмування або смерті працівника, потерпілий, чи його сім’я, не мають права на виплати з фонду соціального страхування, а також на решту соціальних гарантій, які пов’язані з отриманням травми на виробництві.

У відповідності до вимог ст. 24 Кодексу Законів про працю України, трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми укладання трудового договору є обов’язковим при організованому наборі працівників; при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними i геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я; при укладенні контракту; у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі; при укладенні трудового договору з неповнолітнім; при укладеннi трудового договору з фiзичною особою та в iнших випадках, передбачених законодавством України.

Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.

Забороняється укладення трудового договору з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров’я.

Необхідно також зазначити, що згідно з вимогами ст. 26 КЗпП України, при укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу. В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю. Інколи роботодавці пропонують «стажування», щоб оцінити здібності та навички працівника, після чого ними вирішуватиметься питання про оформлення трудових відносин. Стажування працівників на підприємстві, в установі, організації без оформлення трудових відносин є порушенням законодавства, чинне законодавство не містить поняття «стажування» при працевлаштуванні роботодавцем працівника.

Відповідно до статті 265 Кодексу Законів про працю України за допуск працівника до роботи без належного оформлення трудових відносин, роботодавець несе відповідальність у вигляді штрафу. Сума штрафної санкції сягає десятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, нині це 47230 грн., а до юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовується попередження. Вчинення порушення, повторно протягом двох років з дня виявлення порушення - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, а це 141690 грн. А також несуть адміністративну відповідальність відповідно до частини 3 статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення – штраф від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто від 8500 до 17000 гривень

Роз’яснення надала головний державний інспектор Управління Держпраці у Полтавській області Юлія Бойко