УВАГА: чума м’ясоїдних!

Версія для друкуВерсія для друку

 

УВАГА: чума м’ясоїдних!

Чума м’ясоїдних – високо контагіозна вірусна хвороба тварин, яка характеризується лихоманкою, гострим катаральним запаленням слизових оболонок дихальної, травної, сечостатевої систем організму, пневмонією та важким ураженням нервової системи. 

 Хворіють чумкою собаки, лисиці, вовки, єноти, тхори, соболі та інші м’ясоїдні тварини. Джерелом збудника інфекції є хворі і перехворілі тварини, які виділяють у зовнішнє середовище вірус з виділеннями із носа, очей, з слиною, сечею та калом.  Собаки, які перехворіли і вже не мають клінічних ознак, виділяють до 3місяців  вірус у зовнішнє середовище . Чума м’ясоїдних не має сезонності і  може виникати в будь-який період року. Відзначається відносна стійкість до чуми безпородних собак та тер’єрів, тоді як у лайок, німецьких вівчарок, пуделів, коллі, бультер’єрів, пекінесів – підвищена сприйнятливість.

  Інкубаційний період хвороби становить 3-7 днів, хоча в окремих випадках може досягати 2-3місяців.

 Чума м’ясоїдних може протікати гостро, підгостро, хронічно, а також типово та атипово.  Хвороба починається з різкого підвищення температури на 1-3 градуси та гострого катарального запалення слизових оболонок дихальної, травної, сечостатевої систем організму, ураження нервової системи.

    При кишковій формі  з’являються серйозні ураження травної системи, в тому числі виникає гострий гастроентерит , відмова від їжі, блювота , запори, поноси, які ведуть до зневоднення та швидкого виснаження організму тварин. Калові маси містять багато слизу, часто з домішками крові.

   Легенева форма  характеризується тяжкими ураженнями дихальної системи,спочатку верхніх , а потім нижніх дихальних шляхів. При цьому послідовно розвиваються риніт, трахеїт, бронхіт, пневмонія або їх змішані форми.

   Шкірна форма характеризується крім загальних клінічних симптомів появою дрібних червоних плям на стегнах, череві, вухах.

   З метою специфічної профілактики використовують вакцини. Першу вакцинацію проводять у 8-тижневому віці, другу - через 2-3 тижні. Рекомендується  ревакцинувати тварину в 7-8 місячному віці. Наступні щеплення роблять раз на рік.

   В разі виникнення хвороби тваринам призначають етіотропні, патогенетичні та симптоматичні засоби. Лікування тварин при чумі м’ясоїдних найбільш ефективне на ранніх стадіях захворювання. Тому, чим скоріше звернеться господар за допомогою до спеціаліста ветеринарної медицини,тим більше шансів на одужання матиме домашній улюбленець.

 

Оржицьке районне управління

ГУ Держпродспоживслужби

в Полтавській області

Наверх ↑