Увага! Сказ!

Версія для друкуВерсія для друку

Увага! Сказ!                           

В Україні ситуація зі сказом залишається  неблагополучною. Постійно реєструються випадки захворювань на сказ серед тварин і людей. І якщо вчасно не звернутися по допомогу, сказ має 100% летальність.Цього року на Миколаївщині у січні від сказу померла людина, отримавши укус безпритульного собаки ще у серпні 2019 року.

На території Оржицького району у грудні 2019 року зареєстрований випадок сказу кота у приватному секторі. На даний час виявляють випадки в сусідніх районах( Лубенський, Глобинський).

      З метою попередження розповсюдження сказу в дикій природі проводиться розподіл принад з вакциною за участю авіатранспорту. У вересні 2020 року на території Оржицького району було вже проведено таку пероральну імунізацію диких м’ясоїдних тварин проти сказу.

      Сказ – це особливо небезпечне гостре інфекційне захворювання тварин і людей, спричинене вірусом сказу, який уражує центральну нервову систему.

       Важко діагностувати сказ, просто поглянувши на тварину. Проте, насторожити має її дивна поведінка. Деякі тварини поводяться збуджено і агресивно, у них сильне слиновиділення; інші тварини - навпаки, найчастіше мають вигляд сором’язливий, повільно рухаються, відмічається водобоязнь і світлобоязнь. Симптоми сказу у тварин залежать від стадії захворювання. Хвора тварина спочатку стає пригніченою, лежить, втрачає апетит. На кінець 2-го дня виникає неспокій, вона намагається сховатися в темний куток, може розгризати свою загоєну рану, ковтати неїстівні предмети, нападає на людей, з’являються паралічі глотки, гортані, задніх кінцівок. Період збудження триває 3-4 дні, гине тварина на 6-8 день хвороби. Період інкубації( час від зараження до появи симптомів) триває від 10 діб до 1 року і більше. Тривалість залежить від локалізації укусу. Чим ближче він до голови, тим – коротший; найдовший – у разі покусів кінцівок.

      В Україні основним джерелом збудника сказу у природі є лисиця. Мисливцям слід пам’ятати, що вірус сказу може все життя зберігатися у слинних залозах тварини. Тому треба бути вкрай обережними при контакті з живими дикими тваринами та під час знімання шкур з убитих.

                                             Що робити якщо вкусила тварина:

       Якщо Вас подряпала чи вкусила тварина, необхідно промити рану великою кількістю проточної води з милом протягом 15 хвилин, обробити рану 70%-вим спиртом або 5%-вим розчином йоду. Після цього негайно звернутися в мед заклад, де Вам нададуть антирабічну допомогу.

        Потрібно пам’ятати, що специфічного лікування сказу не існує!

        Тільки завдяки щепленню сказ можна стовідсотково попередити! На сьогодні у всьому світі програма раціонального проведення щеплень проти сказу залишається пріоритетною.

 

                   Щоб захиститись від сказу необхідно дотримуватись таких правил:

  • щорічно в обов’язковому порядку приводити домашніх улюбленців до державної ветеринарної лікарні для проведення профілактичного щеплення проти сказу;
  • уникати непотрібних контактів з дикими і безпритульними тваринами;
  • відповідально ставитись до приручених тварин, не викидати їх на вулицю у разі непослуху чи коли просто вони Вам набридли, адже такими діями Ви підвищуєте ризик виникнення і розповсюдження хвороби;
  • при появі диких тварин на території населених пунктів потрібно убезпечити себе й близьких, і домашніх тварин, оскільки здорові дикі тварини, як правило, уникають зустрічей з людьми;
  • не слід позбуватися тварини, яка нанесла пошкодження людині чи іншій тварині; слід негайно звернутися до працівників державної служби ветеринарної медицини.

 

Бережіть своє життя та своїх рідних і не нехтуйте вакцинацією домашніх улюбленців!

 

 

 

      

                   Оржицьке районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області

 

 

Наверх ↑