Як вберегтися від грипу

Як вберегтися від грипу

Грип в Україні починає поширюватися із страшною швидкістю. За даними Міністерства охорони здоров'я з 30 грудня 2019 року на грип та ГРВІ захворіли понад сто тисяч осіб, з них 65% - це діти. З кожним днем ця цифра зростає. За даними МОЗ, пік захворюваності очікується на останній тиждень січня,  і за попередніми прогнозами  від 5 до 6 мільйонів українців перехворіють грипом в цьому епідсезоні.

Самим небезпечним штамом цієї зими вважається вірус грипу H1N1(pdm09), який ще називають свинячим. Сама хвороба протікає важко, але основний ризик – це ускладнення, які виникають через неправильне лікування і пізнє звернення до медиків. Із жовтня 2019 по 12 січня 2020 року від ускладнень грипу в країні померли 5 людей: дві жінки та троє чоловіків.

Ніхто із померлих не мав щеплення від грипу.

Грип – це серйозне високо заразне захворювання з ризиком госпіталізації та навіть смерті. Правильна профілактика грипу допоможе захистити себе та оточуючих від зараження та запобігти поширенню небезпечних вірусів.

Симптоми грипу: ломота, лихоманка, головний та м’язовий  біль, сльозотеча.

Як відрізнити грип від застуди

При застуді хвороба починається поступово, а температура тіла рідко піднімається вище 37-37,5 градусів. Для застуди характерні такі симптоми як нежить, яка розпочинається з початком хвороби та біль в горлі. А задишка виникає через закладений ніс.  Для грипу характерний стрімкий початок захворювання. Температура здіймається до 38 градусів і вище. Для початку грипу не типові такі симптоми як нежить чи біль в горлі. Біль у горлі може з'явитися лише на 3-4 день від початку хвороби. А нежить – на 2-3. Як правило, найбільший ризик заразитися грипом від хворого - з дня прояву перших симптомів до 3-7 днів після. Діти та люди з ослабленим імунітетом можуть бути заразними на кілька днів довше.

Профілактика грипу

Найперший та найважливіший крок для профілактики грипу – вакцинація. Щорічне щеплення проти грипу вбереже від зараження вірусами та значно зменшить ризик захворіти на грип. Щорічна вакцинація проти грипу рекомендується усім людям, крім немовлят до 6 місяців. Найважливіше провести вакцинацію людей із групи високого ризику : дітей молодшого віку, вагітних та осіб, які страждають від певних хронічних захворювань( астма, діабет, серцево-судинні захворювання та захворювання органів дихання), а також людей похилого віку ( старших 65 років). Немовлята віком до 6 місяців також відносяться до групи підвищеного ризику серйозних ускладнень і наслідків грипу, але є ще надто маленькими для вакцинації.

Цього року Українцям доступні 2 вакцини проти грипу: « Ваксі грип Тетра» виробник – «Санофі Пастер Франція» та «Джій Флю» виробник – «Грін Крок Корпорейшин Південна Корея». Обидві якісні та безпечні. Вакцини можна застосовувати для щеплення дітей віком від шести місяців. Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарі щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян. Орієнтовна вартість вакцини від 250-350 грн. Найкращий час для щеплення на передодні грипозного сезону (у вересні), якщо такої можливості не було то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону.

Як попередити зараження грипом:

• уникайте контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції
  • обмежити відвідування місць великого скупчення людей
  • часто провітрюйте приміщення
  • часто мийте руки з милом

Якщо ви захворіли на грип, можете приймати противірусні препарати, але тільки за призначенням лікаря.

Противірусні засоби – це не антибіотики. Противірусні препарати сприяють пом’якшенню симптомів та прискоренню процесу одужання. Вони також зменшують ризик розвитку серйозних ускладнень та наслідків грипу. Для груп людей високого ризику захворювання противірусні препарати призначають для більш легкого протікання хвороби, в порівнянні із випадками розвитку дуже серйозних ускладнень, які вимагають негайної госпіталізації.

Щоб лікування було ефективним, дотримуйтесь усіх вказівок щодо застосування таких препаратів. Медики рекомендують не постійно збивати температуру тіла, так як це природна реакція організму, яка захищає людину. Знижувати температуру тіла необхідно, якщо вона вище 38,5. Не варто це робити звичайним аспірином, так як при свинячому грипі він протипоказаний.

Оржицьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області