Довідка про співробітництво та об’єднання громад як шлях до сталого розвитку регіону

Версія для друкуВерсія для друку

Довідка

про співробітництво та об’єднання громад як шлях до сталого розвитку регіону

 

З метою реалізації спільних проектів органами місцевого самоврядування протягом 2018 року укладено 5 договорів міжмуніципального співробітництва, а саме:

1) 19.02.2018 підписано договір про співробітництво територіальних громад у формі реалізації спільного проекту «Спільна мета – чисте довкілля», учасники: Новооржицька селищна рада, Лазірківська, Воронинцівська, Черевківська та Вишнева сільські ради. Громадами планується придбати у 2019 році сміттєзбиральний автомобіль, залучивши кошти місцевих бюджетів, обласного та кошти депутатів обласної ради. Орієнтовна вартість автомобіля 2,6 млн.грн.;

2) 04.05.2018 підписано договір про співробітництво територіальних громад у формі реалізації спільного проекту «Центр безпеки громади», учасники: Новооржицька селищна рада, Лазірківська, Воронинцівська, Черевківська та Вишнева сільські ради. 26 червня 2018 року офіційно відкрито КП «Новооржицьку місцеву пожежну охорону». Базується МПО в смт. Новооржицьке;

3) 04.05.2018 підписано договір про співробітництво територіальних громад у формі спільного фінансування (утримання) підприємств, установ та організацій комунальної форми власності, учасники: Новооржицька селищна рада, Лазірківська, Воронинцівська, Черевківська та Вишнева сільські ради. Даним договором визначено обсяги співфінансування з місцевих бюджетів на утримання Новооржицької МПО, термін договору 5 років;

4) 20.06.2018 підписано договір про співробітництво територіальних громад у формі реалізації спільного проекту «Центр безпеки громади», учасники: Круподеринська, Денисівська, Савинська, Сазонівська, Чевельчанська та Яблунівська сільські ради. 26 червня 2018 року офіційно відкрито КП «Круподеринську місцеву пожежну охорону». Базується МПО в с. Круподеринці;

5) 20.06.2018 підписано договір про співробітництво територіальних громад у формі спільного фінансування (утримання) підприємств, установ та організацій комунальної форми власності, учасники: Круподеринська, Денисівська, Савинська, Сазонівська, Чевельчанська та Яблунівська сільські ради. Даним договором визначено обсяги співфінансування з місцевих бюджетів на утримання Круподеринської  МПО, термін договору 5 років.

Терміни реалізації договорів міжмуніципального співробітництва складають 5 років. Протягом 2019 року договори ММС в районі не заключалися.

На території району об’єднані територіальні громади відсутні. Але з метою запущення процесу створення ОТГ в 2018 році проведена колосальна робота з органами місцевого самоврядування, жителями району із залученням  громадських організацій.

 16.01.2018 року проведено зустріч з очільниками громад смт Новооржицьке, с.Лазірки, с.Воронинці, с.Черевки та с.Вишневе. Під час обговорення важливих аспектів реформування системи місцевого самоврядування обговорено переваги  об’єднаної територіальної громади, зокрема посилення її фінансової спроможності. Дискусійним було і залишається питання щодо визначення центру даної громади.

22 січня 2018 року в смт Новооржицьке та с. Лазірки відбулася зустріч з експертом Полтавського центру розвитку місцевого самоврядування О. Ісипом з питання створення об’єднаних територіальних громад.

26 лютого відбулася зустріч громадськості району з представниками «Центру розвитку місцевого самоврядування» в Полтавській області та керівниками Засульської та Шишацької об’єднаних територіальних громад. На зустрічі обговорено переваги, які громади отримали після об’єднання, не приховуючи  і проблем, що виникли в ході децентралізації. Після чого представники вже створених ОТГ відповіли на запитання громадськості, що стосувалися створення нових робочих місць у громаді, залучення коштів інвесторів, якості надання освітніх, медичних, адміністративних послуг, взаємовідносин з місцевими підприємцями та сільгосптоваровиробниками, вирішення проблем транспортного сполучення.

4 липня 2018 року за сприяння райдержадміністрації проведено громадське обговорення перспектив формування об’єднаних територіальних громад на території району. В обговорені взяли участь голови сільських/селищних рад, депутати місцевих рад та актив району. Підчас обговорення піднімалися питання джерел наповнення бюджетів майбутніх громад, майбутніх центрів громад, автомобільного сполучення та інші.

31.08.2018 року делегація Оржицького району взяла участь в семінарі «Куди рухається децентралізація», що відбувався в м. Пирятин. Семінар проводив Інститут політичної освіти. В семінарі обговорили питання впровадження в області та в Україні в цілому впровадження реформи децентралізації, ознайомлено присутніх з найближчими перспективами та прогнозами реформи.

19 вересня проведено розширену нараду з сільськими (селищними) головами та активом району. Одним із питань було розглянуто процес створення ОТГ в межах району.

23 жовтня 2018 року делегація  Оржицького району взяла участь у дебатах організованих Швейцарсько-українським проектом «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO на тему «Навіщо громадам об’єднуватись». В складі делегації були представники адміністрації, районної ради, сільські голови, депутати районної ради.

Питання об’єднання громад піднімалося на засіданнях сесій районної ради 17.04.2018, 15.06.2018, 17.07.2018 та 15.08.2018 року, на яких свої бачення виклали сільські голови, депутати обласної та районної ради.

З метою залучення до громадських слухань щодо створення ОТГ райдержадміністрацією налагоджена співпраця з Полтавським відокремленим підрозділом «Центр розвитку місцевого самоврядування», громадським об’єднанням «Інститут розвитку територіальних громад Полтавщини» та Полтавським регіональним відділенням Асоціації міст України».

Оржицькою райдержадміністрацією розроблено два паспорти  потенційних об’єднаних громад. Дані паспорти доводилися населенню на громадських слуханнях, надавалися сільським/селищним радам, розміщено на сайті райдержадміністрації.

Для інформування населення району, органів місцевого самоврядування про проведення реформ місцевого самоврядування та добровільного об’єднання територіальних громад на сайті райдержадміністрації розміщено інформаційні матеріали. Крім того проводиться вивчення громадської думки по створенню ОТГ. Інформація по проведенню громадських слухань, щодо створення громад, поновлюється на  сторінці райдержадміністрації в соціальній мережі Facebook за результатами проведених заходів.

З метою переймання досвіду створення об’єднаних територіальних громад райдержадміністрацією спільно з районною радою організовано поїздку до Шишацької ОТГ. До делегації входили: керівництво району, голови сільських та селищних рад, а також керівники структурних підрозділів райдержадміністрації.

Заходи, що були проведені протягом 2018 року, дали свої плоди у 2019 році. Громади сіл Воронинці та Черевки спільно з громадою селища Новооржицьке вирішили розпочати процес об’єднання в Новооржицьку ОТГ. Станом на 11.04.2019 року дані громади провели громадські слухання, кожен в своїй громаді, на яких жителі одноголосно підтримали створення  ОТГ. Процес створення Новооржицької ОТГ відбувається згідно до чинного законодавства.

Крім того Лазірківська сільська рада також направила листи сусіднім сільським радам з пропозицією створення ОТГ. Пропозиції надіслано Новооржицькій селищній раді, Вононинцівській, Черевківській та Вишневій сільським радам. Три із них (Новооржицька селищна рада, Воронинцівська та Черевківська сільські ради) відмовилися входити в склад Лазірківської ОТГ та розпочали процес створення своєї об’єднаної громади.

Райдержадміністрацією постійно надається консультаційна та практична допомога органам місцевого самоврядування щодо створення об’єднаних територіальних громад.

 

 

 

Начальник відділу економічного та

агропромислового розвитку

райдержадміністрації                                                                        В.В.Ванцак

 

 

 

Наверх ↑