ДОВІДКА про стан закупівлі молока від тварин, які утримуються в особистих підсобних господарствах населення району З метою забезпечення виконання Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», Закону Україн

ДОВІДКА

про  стан закупівлі молока від тварин, які утримуються в особистих підсобних господарствах населення району

З метою забезпечення виконання Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності  та якості харчових продуктів», Закону України «Про ветеринарну медицину», Закону України «Про молоко та молочні продукти», ветеринарно - санітарних вимог до пунктів закупівлі молока від тварин, які утримуються в особистих підсобних господарствах населення,  вимог ДСТУ, працівниками Держпродспоживслужби Оржицького району  проводиться контроль за закупівлею молока від великої рогатої худоби, отримане в господарствах різних форм власності.

В особистих підсобних господарствах жителів Оржицького району утримується 2680 корів, згідно отриманих даних під час проведення весняної диспансеризації спеціалістами державної служби ветеринарної медицини. Утримання корів сільськими жителями району та отримання прибутку в результаті продажі молока є значною економічною підтримкою  населення району. На території Оржицького району здійснюють закупівлю молока 33 заготівельники та СОК «Веселка», які направляють продукцію до 6 молокопереробних підприємств, а саме на АТ «Пирятинський сир завод», ПАТ «Юрія», ТОВ «Полтавамолпрод», ТОВ «Переяслав-молпродукт», ТОВ «ОМПК Славія», ТОВ «Глобинський маслосирзавод». Найбільше молока з району направлялось на ПАТ «Юрія», а саме за травень відправлено 975т.

В районі працюють 4 стаціонарні молокоприймальні пункти (в смт Оржиця, с. Заріг, с. Сазонівка та с. Райозеро) та є 25 проміжних молокоприймальних пункти (один з них обладнаний холодильною установкою – заготовач Безугла І.Л.).

Заготівля молока проводиться спеціальним автотранспортом.

Кожен заготовач молока має свій маршрут заготівлі молока, який погоджується з  головою села та закріпленим за даною територією  лікарем ветеринарної медицини Оржицької районної державної лікарні ветмедицини. Всім заготовачам молока в районі надаються списки громадян, тваринам яких  проведено диспансеризацію, дослідження на туберкульоз, бруцельоз, лейкоз великої рогатої худоби (з отриманням негативних результатів), зроблено  щеплення проти сибірки.

Ветеринарними спеціалістами систематично проводяться дослідження корів  на приховані форми маститу. В разі виявлення маститу у тварини, господарям надається консультативна та практична  допомога по лікуванню і профілактиці даного захворювання.

Видача супровідних ветеринарних документів на сире товарне молоко  отримане в господарствах всіх форм власності району здійснюється лише за умови дотримання ветеринарно-санітарних вимог та за наявності ідентифікації тварин, ветеринарного паспорту на тварину та  дотримання діючих ветеринарно-санітарних вимог.

На жаль в системі районної служби державної ветеринарної медицини пройшли реорганізаційні зміни, а саме з минулого року не працює районна  державна лабораторія ветеринарної медицини. Наш район закріплено за Пирятинською міжрайонною державною лабораторією ветмедицини по проведенню досліджень харчових продуктів, в тому числі і молока сирого. Не зважаючи на те, що відстань до лабораторії досить значна, маємо надію на більш якісне та точне визначення показників. Так слід відмітити те, що наприклад 5червня  дана лабораторія отримала лабораторне обладнання від швейцарсько - українського проекту щодо створення системи контролю за безпечністю харчових продуктів на основі оцінки ризиків у циклі виробництва та збуту молочних продуктів. Це обладнання призначення для визначення соматичних клітин, бак забруднення, відсутності інгібіторів та точки замерзання.

З початку року Оржицьким районним управлінням ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області проведено дві планові перевірки стаціонарних заготівельних пунктів молока, а саме пункт СОК «Веселка» та молокоприймальний пункт ФОП Бас В.І. Керівникам заготівельних пунктів надано рекомендації, щодо виправлення виявлених невідповідностей.

З 1 липня 2018 року мають набути чинності зміни до ДСТУ, які прописані в угоді про асоціацію з ЄС та  стосуються сировини молока. Новий стандарт  ДСТУ 3662-2015 «Молоко - сировина коров’яче. Технічні умови» визначає 3 сорти молока для харчової промисловості: екстра, вищий та перший ґатунок. Відтак молоко другого ґатунку, яке сьогодні надходить від особистих селянських господарств, заборонено буде переробляти на молоко питне. До 2020 року його дозволено переробляти його на масло, сир, сухе молоко і згущені консерви, а потім до 2022 року – на казеїн та білок для тваринницьких кормів.

06.06.2018 року районним управлінням Держпродспоживслужби проведено нараду з заготівельниками молока щодо дотримання ветеринарно-санітарних вимог при закупівлі та перевезенні молоко сировини.

Контроль за  дотриманням ветеринарних та санітарних вимог при отриманні, закупівлі та перевезенні молока від тварин, які утримуються господарствами всіх форм власності, буде   проводитися і згідно чинного законодавства.

В.о. начальника районного  управління                                         Т.А.Сиса