111

Валерій Головко: «Неефективне використання коштів – це порушення фінансового законодавства»

Версія для друкуВерсія для друку

Валерій Головко: «Неефективне використання коштів – це порушення фінансового законодавства»

На порядок денний розширеного засідання колегії обласної державної адміністрації було винесено два питання – про стан фінансово-бюджетної дисципліни й виконання антикорупційного законодавства в регіоні упродовж І півріччя 2018 року.

За словами начальника Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Ірини Салогуб, першочерговим завданням установи залишається реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю та здійснення відповідних заходів, спрямованих на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання і збереження державних фінансових ресурсів, необоротних й інших активів, досягнення економії бюджетних коштів.

– Протягом першого півріччя поточного року Управлінням проведено 35 заходів державного фінансового контролю, зокрема 27 ревізій і 8 державних фінансових аудитів. Контролю й дослідженню піддано 7 мільярдів гривень фінансових і матеріальних ресурсів регіону. З них державних – 3,7 мільярда гривень, а комунальних – 3,3 мільярда гривень, – поінформувала Ірина Салогуб. – За результатами аудитів виявлено недоліків на загальну суму понад 188 мільйонів гривень. Об’єктам контролю надано 102 пропозиції для удосконалення їхньої діяльності, а саме: перегляд договорів, контрактів, прийнятих рішень щодо управління фінансовими і матеріальними ресурсами. За результатами 27 ревізій виявлено порушень фінансово-бюджетного законодавства, які призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів, на 17,9 мільйона гривень. Забезпечено усунення втрат фінансових і матеріальних ресурсів на загальну суму 19,9 мільйона гривень. Завдяки вжитим заходам до бюджетів різних рівнів, а також бюджетних установ, організацій і підприємств надійшло 2,7 мільйона гривень. Відшкодування незаконних, нецільових витрат і недостач державних ресурсів забезпечено на суму 17,2 мільйона гривень.

Ірина Салогуб додала, що водночас важливо проводити превентивну роботу – попереджувати фінансові порушення. За її словами, в області за шість місяців 2018 року попереджено ризикових операцій на 700 тисяч гривень. Ірина Іванівна наголосила на співпраці між аудиторами й представниками виконавчої влади і місцевого самоврядування.

– Наведена статистика – це не просто цифри. Це нереалізовані проекти, зокрема й щодо вирішення соціальних питань. Вдячна керівникам, які шукають шлях вирішення ситуації на стадії прийняття управлінських рішень. Наша установа завжди відчинена, у будь-який час можна звернутися за допомогою до мене чи наших фахівців. Необхідно зробити все, щоб упередити фінансові порушення, а не звертатися вже за фактом виявлення збитків чи нестач, – звернулася до присутніх на засіданні керівників органів виконавчої влади й місцевого самоврядування краю Ірина Салогуб.

Поінформувала, що Управлінням до адміністративної відповідальності притягнуто 118 посадових осіб. До суду направлено шість адміністративних протоколів про порушення законодавства про закупівлі, три – про порушення бюджетного законодавства. Дві посадові особи притягнуто до матеріальної дисциплінарної відповідальності. Матеріали чотирьох ревізій працівниками правоохоронних органів долучено до кримінальних проваджень, крім того, вручено два письмових повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Ірина Салогуб розповіла, що надалі робота Управління буде спрямована на здійснення аудитів об’єднаних територіальних громад. Наголосила на необхідності посилення попереднього й поточного контролю на стадіях планування, виконання бюджету, вживання дієвих заходів щодо усунення встановлених Управлінням порушень.

– Будь ласка, прислухайтеся до наших пропозицій, які вам надаємо. Лише завдяки командній роботі, порозумінню можемо досягти ще вищих показників, ніж область має нині, – додала Ірина Салогуб.

– На початку року я був ініціатором проведення в листопаді у Полтавській області комплексної перевірки Держаудитслужби. Чому такий акцент робиться на аудитслужбу й дотримання фінансової дисципліни? Зона відповідальності кожного керівника, який присутній у цьому залі, – дуже широка. Невикористання коштів на розвиток територій – теж порушення фінансової дисципліни. Якщо хтось переконаний, що гроші, покладені на депозитні рахунки, вважаються ефективно використовуваними, то я не дотримуюся такої думки, як і Міністерство фінансів, Уряд, Президент України. Держаудитслужба фіксуватиме відповідні випадки і доводитиме, що це безвідповідальність і неефективне використання коштів. Нині є випадки, коли 25 відсотків бюджетних коштів витрачаються на утримання апарату управління. Деякі голови громад нараховують собі премії в розмірі 300-500 відсотків. Це неприпустимо. Такі випадки теж фіксуватимуться як порушення. Виявлені фінансові ресурси, які є в бюджетах, але не використовуються за призначенням, – показник невідповідності керівників займаній посаді, – звернувся до присутніх у залі Валерій Головко. – Не розумію сільських голів, які нині сидять на грошах, але їхні території й громади не розвиваються. Нагадую, неефективне використання коштів – це порушення фінансового законодавства. Гроші належать громаді й державі. І громада, й держава вимагають ефективного їх використання.

Директор Департаменту фінансів ОДА Павло Кропивка зазначив, що Полтавщина посідає перше місце з-поміж інших регіонів України за темпами приросту доходної частини.

– Ці показники зумовлені переважно відновленням роботи офісу великих платників податків. Великий бізнес цьогоріч заплатив так званих неочікуваних 100 мільйонів гривень, – пояснив Павло Кропивка. – У четвертому кварталі поточного року на нас очікує державний аудит. Перевірятимуться місцеві державні адміністрації. Комплексна ревізія виконання місцевих бюджетів – лише одна його складова. Буде проаналізовано ефективність використання цих коштів. У нас є всі можливості достойно провести державний аудит.

За словами головного спеціаліста відділу з питань запобігання та протидії корупції, взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи апарату ОДА Аліни Діденко, в облдержадміністрації виявлено 13 корупційних ризиків. Для порівняння, минулоріч – 12. Корупційні ризики, а також заходи щодо їх усунення включено до антикорупційної програми.

– Щокварталу структурні підрозділи облдержадміністрації звітують про усунення або мінімізацію корупційних ризиків у їхній діяльності. Заходи щодо виявлення й оцінки таких ризиків проведено в усіх райдержадміністраціях краю. Розроблені й затверджені тематичні внутрішні плани на 2018 рік, – зазначила Аліна Діденко. – Також проведено перевірку своєчасності подання електронних декларацій державними службовцями ОДА й особами, звільненими у 2017 році. За її результатами встановлено десять фактів порушення строків подання е-декларацій в апараті й структурних підрозділах ОДА. Відповідно у РДА зафіксовано 23 відповідних факти. Поінформовано Національне агентство з питань запобігання корупції.

Аліна Діденко додала, що відбулися три перевірки й щодо стану дотримання вимог антикорупційного законодавства структурними підрозділами ОДА й райдержадміністраціями. Лише в трьох РДА – Диканській, Машівській, Хорольській – робота з виконання антикорупційних заходів проводиться в повному обсязі. Також на належному рівні забезпечено організацію й виконання комплексу основних антикорупційних заходів у Глобинській, Гребінківській, Кобеляцькій, Миргородській, Новосанжарській, Оржицькій РДА.

– Причини виявлених недоліків в організації роботи із запобігання й виявлення корупції та неналежна виконавська дисципліна зумовлені здебільшого невизначенням відповідних посад, неналежною увагою і низьким рівнем контролю з боку керівництва органів виконавчої влади регіонів, а також покладанням на уповноважену особу обов’язків, які не належать або виходять за межі її повноважень, тобто зміщення пріоритетів роботи уповноваженої особи на здійснення невластивих для неї функцій. Водночас у структурних підрозділах ОДА й РДА, де укомплектовано й визначено уповноважену особу з питань запобігання корупції, яка відповідає за цей напрямок роботи і несе відповідальність, робота проводиться на більш якісному рівні, – пояснила Аліна Діденко.

Вона поінформувала , що на Полтавщині зареєстровано 45 фактів надання й отримання неправомірної вигоди. Оголошено про підозру 22 особам у вчиненні 25 кримінальних правопорушень. До суду з обвинувальним актом направлено 27 кримінальних правопорушень. За шість місяців 2018 року працівники поліції склали 166 адміністративних протоколів за порушення вимог антикорупційного законодавства, які скеровано до суду.

За інформацією прокуратури області, правоохоронними органами Полтавщини до суду направлено 38 обвинувальних актів за обвинуваченням 40 осіб у вчиненні 56 корупційних злочинів. Корупційні злочини виявлені у сферах АПК – 3, освіти – 5, бюджетної системи – 3, земельних відносин – 2, ПЕК – 1. За вчинення корупційних злочинів до кримінальної відповідальності притягнуто 39 осіб. Відповідно до адміністративної (за вчинення адмінправопорушень, пов’язаних із корупцією) – 75 осіб. До дисциплінарної (зокрема за порушення Закону України «Про запобігання корупції») – 22 особи.

– Облдержадміністрація розробляє і вживає необхідні заходи, спрямовані на забезпечення виконання вимог антикорупційного законодавства й інших нормативно-правових актів із відповідного питання. Це є невід’ємною частиною її роботи, – наголосила Аліна Діденко.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської облдержадміністрації

 

Наверх ↑